Kızdırma Bujisi Çalışmıyor - Arızası Nasıl Anlaşılır? Ön Isıtma Bujileri Hatası

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır? (Glow plug fail - Kızdırma bujisi arızası)
Dizel araçlarda özellikle sabahları motor soğukken zor çalışıyorsa, hiç çalışmıyorsa ya da sarsıntılı-vuruntulu çalışıp motor ısınınca normale dönüyorsa, ilk çalıştırmada beyaz duman atıyorsa kızdırma bujilerinin bir ya da bir kaçında arıza vardır. Bazı araçlarda yolda giderken kızdırma bujisi ikaz lambasının yanması ve güç düşüklüğü yaşanması, turbo arızası anlamına gelir. Bazı araçlarda yine sürüş sırasında bu ikaz lambası bir sensör arızası anlamına gelmektedir. Kızdırma Bujisi Neden Bozulur? Arıza Sebepleri Nelerdir? (Ön Isıtma Bujileri Hatası - Glow plug fail)

   

Arıza kontrol sıralaması şu şekilde olmalıdır:
Kontak açıkken, bir multimetre (avometre) veya seri lambayla;
*Sigortayı kontrol et,
*röleye 12 volt elektrik geliyor mu kontrol et,
*röleyi kontrol et,
*kızdırma bujilerine 12 volt elektrik akımı geliyor mu kontrol et,
*kızdırma bujilerini kontrol et.


Bir dizel motorun çalışması için mazotun püskürtülüyor olması, pistonların yeterince sıkıştırma (kompresyon) yapıyor olması şarttır. Bu şartlar ışığında motorun çalışmama arızası değerlendirilmelidir. İlgili OBD arıza kodları: P0380 P0382 P0381
Kızdırma bujilerine elektrik akımı beslemesi yapan röle bozulursa, kızdırma bujilerine akım gitmez ve motor soğukken çalışmaz ya da çok zor çalışır. Rölenin arızası kontrol edilmelidir.
Yine aynı şekilde, kızdırma bujilerine akım gönderen röle arızalanıp kapalı kalırsa, yani sürekli akım gönderirse, bu durumda kızdırma bujileri sürekli çalıştığından yanacak ve bozulacaktır. Bu durumda hem röle hem tüm kızdırma bujileri değiştirilmelidir.


Ön ısıtıcı (Kızdırma bujisi) Röle ve Sigorta Arızası: Kızdırma bujileri tesisatında bir kısa devre meydana gelmiş olabilir. Bazı araçlarda sigorta (metal çubuk tip sigorta), röle kutusunda bulunur, bu sigorta kontrol edilmelidir, sigortanın yanmamış, kopmamış, gevşememiş, korozyon yapmamış olması gerekir. Yanmış -kopmuşsa değiştirilir, gevşemişse sıkılır, korozyon yapmışsa temizlenir.
Sigorta farklı yerdeyse, sigorta kutusundan sigorta atmış mı diye kontrol edilmelidir. Sigorta atmışsa sistem çalışmaz, bu durumda önce tesisat kontrol edilmeli ve sigortanın neden attığı ortaya çıkartılmalı ve varsa tesisattaki sorun giderilmelidir, daha sonra aynı amper değerindeki yeni sigorta takılmalıdır.
Diğer kızdırma bujisi arıza kontrolüyse, kontak anahtarı açıldığında, her bir kızdırma bujisi için bağlantı uçlarından voltmetreyle voltaj ölçümü yapmaktır. Voltaj gelmiyorsa, röle bozuktur. Voltaj geliyorsa kızdırma bujisi arızalıdır.
Kızdırma Bujisi Direnç Ölçümü: Kızdırma bujisinin arıza kontrolünü yapmak için motordan sökülmesi gerekir, sökmeden önce çevresine hava tutulup temizlenmelidir, çünkü kızdırma bujileri direkt yanma odasına baktığından, silindir içerisine pislik girmesi tehlikelidir.
Bir multimetreyle (direnç ölçüm skalasına ayarlı) direnç değerinin ölçülmesi ve katalog değerlerle karşılaştırılması gerekir. Çok yüksek direnç veya kopukluk arıza göstergesidir. Genelde sağlam kızdırma bujilerinin direnci 2 ohm’dan az olur. Daha yüksek direnç değeri okunursa arızalı demektir, değiştirilmesi gerekir. Multimetrede sabit 1 değeri okunuyorsa da o kızdırma bujisi arızalı demektir, değiştirilmesi gerekir.
Daha basit yöntemse, kızdırma bujisinin sökülüp bir aküyle akım verilerek ısınıp-kızarması kontrol edilebilir, çok yavaş ilerleyen ve/veya eşit şekilde ilerlemeyen kızarma, arıza belirtisidir.

Kızdırma Bujisi Kopukluk Kontrolü: Bir multimetreyle kopukluk kontrolü yapılabilir, direnç skalasında (sesli uyarı da olur) uçlara tutulduğunda değer okunmalı veya multimetre ötmelidir. Sonsuz değer okunuyor veya ötmüyorsa o kızdırma bujisi bozuktur. Değiştirilmesi gerekir.
Kızdırma bujileri sağlam olmasına rağmen, yanma odasına bakan uçları kurum-karbon tabakasıyla kaplanmışsa, çalışmasına rağmen ısı transferi yeterince olmaz ve yanma odası yeterince ısınmayabilir, bu durumda yine motor zor çalışır. Söküp kurumları temizlemek gerekir.
Yaz aylarında bir ya da iki kızdırma bujisinin arızalı olması, motorun çalışmasında çok etkili olmayabilir fakat kış aylarında motor çalışmayacaktır. Böylece arıza kendini belli eder.
Kızdırma bujileri paralel ve seri bağlantılı tipte bağlanabilir;
*Seri bağlı kızdırma bujilerinde tek bir kızdırma bujisi bozulursa, diğer tüm bujilere de akım gitmez ve çalışmazlar.
*Paralel bağlı sistemdeyse, bir ya da iki kızdırma bujisi bozulsa bile, diğerleri çalışmaya devam edecektir.Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur?
Araç, motor soğukken ilk çalıştırmada çalışmaz, zor ya da sarsıntılı çalışır. Uzun süre marş yapılarak zor çalışır, bazen hiç çalışmaz. Bu uzun marşlı çalıştırmalar, aküyü bitirebilir, marş motorunu aşırı zorlar ve marş motoru arızasına sebep olabilir.
Arızalı deforme olmuş kızdırma bujileri:Ana konu: (Bkz: Kızdırma Bujileri
İlgili OBD arıza kodları: P0380 P0382 P0381 

Yorumlar

 1. hocam 4 ısıtma bujisinden biri yanmış diğeleri sağlam araba 2004 landrover freelander...özellikle dışarda kaldığında -4-5 derecede 30 -35 dakika sonra çalışıyor... tek bujinin arızalı olması çok etkiler mi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Tek bir kızdırma bujisinin çalışmaması bile motorun çalışmasını geciktirir.

   Ayrıca bazı kızdırma bujisi tesisat bağlantısı "seri bağlantı" tipindedir, sizin ki öyle mi bilmiyorum. Seri bağlantılı kızdırma bujilerinde, elektrik bağlantısı her bir bujiden diğerine aktarlıyor, eğer tek biri bile arızalanırsa, diğer kızdırma bujileri sağlam olmasına rağmen, elektrik akımı gelmediğinden tümü çalışmıyor.

   Sil
 2. Merhaba hocam ismim muhammet arabam 190 bn de citroen c3 yazlimli 90hp siyah duman atma var arac 30 bn km dir bnde acaba bir kontrol veya degisim yapsammi start normal

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayni sikinti bende de var siyah duman o yuzden mi atiyo acaba

   Sil
 3. merhabalar..... kızdırma bujisi arıszası ilk marşa basarken değilde seyir halinde hız kesme devir düşme problemi yaparmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam aynısı bende de oluyor sorunu bulabildiniz mi ?

   Sil
  2. ilk marşa bastığımda da, bazen biraz ilerledikten sonra da hız kesme - devir düşme olaylarını yaşıyorum. gün içinde belirli bir süre kullanınca kontağı açıp kapatırsam geçiyor.

   Sil
  3. ilk marşa bastığımda da, bazen biraz ilerledikten sonra da hız kesme - devir düşme olaylarını yaşıyorum. gün içinde belirli bir süre kullanınca kontağı açıp kapatırsam geçiyor.

   Sil
 4. Hocam ısıtma buji ariza lambasi ve motor ikaz lambasi yaniyor ve bazen 5.viteste arac cekisten dusuyor yorumunuzu alabilirmiyim lutfen

  YanıtlaSil
 5. Hocam çok faydali bilgiler vermissiniz bu ariza ile ilgili insanin aklinda ne kadar soru işareti varsa hepsine cevap bulabiliyoruz. Emeğinize sağlik. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam çok teşekkur ederim bu bilgiler sayesinde arızaların tespitini önceden bilmemiz çok iyi bir çok ustalar bizi yanıltıyor çok teş ederim

   Sil
 6. merhaba hocam 2010 1.5 hyundai getz aracım var kızdırma bujilerini yeni değiştirdim 4 üde patlaktı fakat değiştirdikten sonra aracın çalışma sesi çok değişti. kızdırma bujilerinin oradan hava geliyor seebi ne olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim çalışmama problemim kızdırma bujisinden değil mazot hortumundan kaynaklandığı için sabahları çalışmama sorunu yaşıyordum. Birde mazotu shell den alıyordum yaklaşık 3 aydır totalden almaya başladım gerçekten dizel araçlarda sesi azaltıyor tavsiye ederim

   Sil
 7. Selamunaleyküm 2016 ford courier aracım var. Soğuk havalarda sabahlari araç geç çalışıyor. Isıtıcı bujileri ni değiştirdim.. bujileri yakiyor. Uç defa dır buji takıyorum yakiyor. nedeni ne olabilir teşekkürler...

  YanıtlaSil
 8. Bnm aracım 1995 opel OMEGA BMW 525 motorlu araç çalışmıyor hava filtresi n den balata spreyi sıkınca çalışıyor ve beyaz duman atıyor. Isıtma bujisin den olabilirmi

  YanıtlaSil
 9. Hocam aracım opel corsa 1.3 dizel sabah ilk çalıştırmada vuruntulu çalışıyor ve beyaz duman atıyor sizce nedeni kızdırma bujisi midir?

  YanıtlaSil
 10. Aracim 2012 audi a3 1.6 dizel otomatik. Glow plug sistem arizasi veriyor. Yaya benzer sari renkte isaret cikiyor . Arabanin cekisi dusuyor gaza basiyorum arac gitmiyor belli bir hiz uzerine cikmiyor. Aracin calismadinda sorun yok. Motorda anormal bir ses yok. Sehir disindayim burada servis yok . Neden kaynaklanabilir.

  YanıtlaSil
 11. 2006 model 2.0 ford transit aracım var yolda giderken bazen kuzdırma bujisi ışığı yakıyor araç çekişten düşüyor kontağı kapatıp açınca düzeliyor neden olabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamun aleyküm. Kizdirici bujilerinden birinin veya bir kaçının arızalı olduğunu gösterir. Oto Elektrik cinsine gitmenizi tavsiye ederim kesin ve.net

   Sil
 12. Selam ustam benim araç partner 2006 model 2.0 hdi araç sabahları çok zor çalışıyor 10 marşta ancak çalışıyor ve çalışıncada beyaz duman atıyor ayrıca bu sorun yazın yok sadece hava soğukken oluyor ve kışın ilk çalışmadan sonra motor gün içinde ısınırken her defasında ilk marşta çalışıyor takı bir sonraki gün sabaha
  Isıtma rölesi değiştirildi
  Kızdırma bujileri sökülmeden ampul ile denendi çalışıyor dedi usta
  Akü sağlam
  Merak ettiğim şey bujileri sökmeden kontröl etmek ne kadar sağlıklı olur sizden cevap bekliyorum teşekkürler

  YanıtlaSil
 13. Merhaba bende 2012 ford connect var havalar soğudu dan beri aracım akşam bırakıyorum sabah marsa basıyor ama çalışmıyor duman da atıyor

  YanıtlaSil
 14. Meraba hocam benim 2012 doblo 1 3 multijet sabahları marsa nasip geliştiriyorum daha sonra kırdırma buji ışığı yanıyor kısa bir süre sonra sönüyor bir sıkıntı olurmu

  YanıtlaSil
 15. Araba 2004 kango bazen araç hareket halinde iken kızdırma buji ikaz lambası yanıyor aracın moturu yeni yapıldı turbo değişti sebebi ne olanilir

  YanıtlaSil
 16. Merhaba benim araç 2015 partner tepe Zenit
  Aracimda motor lambası yanıyor ve orijinal cihaza bağlayıp arızanın bujiler ve roleden yaptığını söyledi degistik hepsini ama yine yanıyor tekrar arıza aynı şeyleri veriyor kimsede anlam veremiyor varmı çaresi

  YanıtlaSil
 17. Selâm benim santafe kizdirmalara elektrik geliyo marsa basiyorum 15 saniye sinra kesiyo normalmi

  YanıtlaSil
 18. Hocam merhaba bende 2009 focus titanyum var dizel arabayı çalıştığında kızdırma bujileri gec sonuyor bide sistem gec geliyor teyp gösterge issiari felan ama kontağı açıp 1dk bekleyince herşey normal çalışıyor

  YanıtlaSil
 19. Merhaba hocam 2003 ford transit'imde sabahları sarsıntılı çalışıyor 4 kızdırma bujisinin biri çalışmıyor sebebi buolabilir mi? Ayrıca ustaya götürdüğümde bu sökemedi motor bloğuna kaynamış bunun bir çözümü var mu?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu yazıyı faydalı bulduysanız sosyal medyada PAYLAŞARAK destek olabilirsiniz.