P0201 Arıza Kodu Anlamı Çözümü P0200-P0201-P0202-P0203-P0204P0200, P0201,P0202, P0203, P0204 arıza kodlarının anlamı enjektör elektrik kablo tesisatında arıza olmasıdır. “P0201 Cyl.1, Injector Circuit Fault in electrical circuit” P0201 hata kodu 1. Silindirin enjektöründeki arızayı ifade ederken, P0202 2. Silindirdeki enjektör elektrik bağlantı hatasını ifade eder… Bu arıza kodları motorda tekleme ve/veya zengin-fakir hava-yakıt karışımı arızalarıyla birlikte gelebilir.

P0201 hata kodu, 1. Enjektörün anormal şekilde çalıştığını, çalışmasının tanımlanmış değer aralıklarının dışına çıktığını ifade eder. Bu arıza koduyla beraber gösterge panelinde motor arıza lambası yanacaktır (arıza lambası yanıp-sönebilir). Ayrıca arızayla beraber motor kontrol ünitesi (ECU), motorun çalışmasını güvenli moda alabilir; bu durumda aracın motor devri sınırlandırılacaktır.


P0201 Arızasının Belirtileri Nelerdir?

*Motor arıza lambası yanar
*Motorda tekleme görülür, çekişi düşer, hızlanması zayıflar, zor çalışır veya hiç çalışmaz, stop eder.

P0201 Arızasının Sebepleri Nelerdir?

*Enjektör kablosu kopmuş olabilir, kısa devre yapmış (şasiye kaçak) olabilir, bağlantı noktaları gevşemiş-korozyon yapmış-kirlenmiş olabilir.
*Enjektör tıkanmış olabilir.
*Motor kontrol ünitesi (ECU) hatası-arızası olabilir.

(P0202 hatasi örneği için 2. silindirin elektrik soketi çıkartılmış (Dizel Corolla D-4D Motor) )

P0201 Arızasının Çözümü

Öncelikle diyagnostik tekniği uygulanmalıdır. Kayıtlı tüm hata kodları incelenmeli ve birlikte yorumlanmalıdır. Enjektörlerin kablo bağlantı tesisatları dikkatle incelenmeli, kopukluk, gevşeme, kısa devre olup olmadığı kontrol edilmelidir. Enjektörlere voltaj gelip gelmediği kontrol edilmelidir.

Diğer ihtimal ise enjektörlerin kirlenip tıkanmış olmasıdır, bu ihtimal 100 bin km’den fazla araçlar için daha olasıdır. Bu durumda enjektörler temizleme cihazında teste sokulabilir ve eğer kirli-tıkalıysa temizlenebilir.Diğer arıza ihtimali enjektörün bozulmuş olmasıdır. Enjektörün bozuk olup olmadığı, enjektör test cihazıyla kontrol edilebilir, bu cihazla; püskürtme, kısa devre, damlatma gibi testler yapılabilmektedir. Test sonucu enjektör arızalı çıkarsa değişim yapmak arızayı çözecektir. Fakat enjektörlerin arızalı olduğundan emin olmadan değişim yapmak para ve zaman kaybına sebep olur.

Eğer enjektörlerin katalog direnç değerleri biliniyorsa, bir multimetre (ohmmetre) ile enjektörlerin soketleri çıkarıldıktan sonra direnç değerleri ölçülebilir. Direnç değerleri standart katalog değerleri aralığındaysa, sağlamdır; değilse enjektör arızalıdır.
Arızanın teşhis edilmesinde zorluk yaşanıyorsa, yetkili serviste markanın kendi orijinal diyagnostik test cihazının kullanılması, enjektör voltajlarının ve dirençlerinin kontrol edilmesi ve markanın kendisine özel hata kodları varsa bunların okunması, arızanın teşhisini kolaylaştırabilir.

Tüm kontrol ve testler yapıldıktan sonra sonuç alınamazsa, ECU arızasından şüphe edilebilir.

Bir silindirde enjektörün çalışmaması, o silindirde güç üretilmemesi anlamına gelir. ECU, krank milinin dönüşünden ve ivmelenmesinden, hangi silindirin güce katkı sağlamadığını ve dengesizlik yarattığını hesaplayabilir. Bu durumda P0263 hatası da okunabilir. P0263 CylinderNumber 1 Contribution/BalanceFault: 1. Nolu silindir Katkı/Denge Arızası.

Yorumlar

  1. Benim arabanın çözülemeyen bir sorunu var. P0201-P0202-P0203-P0204 arıza kodu çıkıyor. Daha öncesinde krank pozisyon sensörü, motor kapağı üstündeki eksantrik sensörü, yakıt basınç sensörü değişti. Enjektörler sökülerek testleri ile temizliği yapıldı ve sorun olmadığı söylendi. ECU'ya ve tesisata da bakıldı. Şimdi de yakıt basınç kontrol valfi olabileceği söyleniyor. Bu konuda bir fikri olan var mıdır? Kontrol valfi bu arızaya sebep olur mu?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum Kuralları