Fren Müşürü Nedir? Nasıl Değiştirilir? Arızası Nelerdir?


fren musuru
Fren müşürü nedir ne işe yarar?
Fren sensörü, fren şalteri, fren lambası müşürü olarak da bilinen fren müşürünün görevi,  frene basıldığını tespit etmektir. Sürücü frene bastığında, fren müşürü kontakları kapanır ve elektronik kontrol ünitesine frene basıldığı sinyali gönderilir.

(Bakınız: Fren Sistemi)
(Bakınız: Araçtaki Tüm Sensörler)

Fren müşürü ne işe yarar? Nasıl çalışır?
Fren müşürü aslında basit bir elektrik anahtarıdır, içerisinde devreye elektrik sinyali gönderilmesini sağlayan kontak uçları ve bir yay vardır. Müşürün içindeki bu yay, fren pedalına basıldığında kontak uçlarını iterek temas etmesini sağlar. Ayak fren pedalından çekildiğinde, fren pedalının yukarı kuvveti, fren müşürünün yayını geri ittirerek kontakların  açılmasını yani sinyalin kesilmesini sağlar.

Fren pedalına basıldığında, fren müşüründen gelen sinyalle arabada şu işler yapılır;
* Fren lambalarını yakmak,
* Hız sabitleyiciyi (cruise control) devre dışı bırakmak,
* Yavaşlamada Cut-off (yakıt kesme) işlemini sağlamak,
* Gaz pedalı potansiyometresinin doğru çalışıp çalışmadığını denetlemek.
* Otomatik şanzımanlı araçlarda, vites kolunu P ve N konumlarına almak için gerekli olan sinyali göndermek.

Bazı dizel araçlarda önce gaza, hemen ardından frene basıldığında, ecu, motorun rölantisini bir miktar arttıracaktır.

volkswagen renault fiat fren müşürü
Fren müşürü arızası nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?
Fren müşürü arızalandığında, arabanın fren (stop) lambaları sürekli yanacaktır, ya da hiç yanmayacaktır, en basit olarak bu şekilde anlaşılabilir.
Fren müşürü (sensörü) arızalandığında, motor kontrol ünitesi yakıt enjeksiyonunu azaltır, motorun çekişi düşer. Hız sabitleme sistemi (cruise control) çalışmaz.

Ayrıca fren müşürü arızalandığında otomatik şanzımanlı otomobillerde vites kilitlenir. Güvenlik sebebiyle otomatik arabalarda vitesi park "P" ve boş "N" konumlarına almak için, fren pedalına basma şartı konulmuştur. Eğer fren müşürü arızalıysa, kontrol ünitesi fren pedalına basıldığını algılayamaz ve vitesi kilitler, vites o an hangi konumdaysa o konumda kalır. Bu arızanın çözülmesi için vites kolunun alt kısmı açılıp kilit kolunun indirilmesi gereklidir, böylece vites kolu serbest hale gelir. Tabi ayrıca fren müşürü arızalıysa tamir edilmesi gerekir.


Fren müşürü neden arıza yapar?
En yaygın fren müşürü arızalarından biri, fren müşürünün yerinden çıkmasıdır. Fren müşürü yerinden çıktığında, artık fren pedalının hareketinden etkilenmez, yaylı olarak çalışan fren müşürüne, fren pedalı baskı yapmadığından, sanki sürekli frene basıyormuşsunuz gibi, fren lambaları sürekli yanacaktır. Bu durumda fren müşürünü çıktığı yere sıkıca sokup sabitlemek gerekir.
Bunun dışında fren müşürü soket bağlantıları ve bağlantı kabloları; gevşeme, korozyon, oksitlenme, yağlanma-kirlenme, kopma, kısadevre yapma gibi sebeplerle arızaya sebep olmuş olabilir, kontrol edilip giderilerek tamir edilebilir.

Fren müşürü nerededir? Nasıl Değiştirilir?
Fren müşürü fren pedalında bulunur. Fren pedalının bağlandığı noktada, alt tarafta, fren pedalına temas edecek şekilde monte edilmiştir. Fren müşürünü bulabilmek için zemin paspasına eğilip fren pedalının yukarı kısmına bakmak gerekir. Aşağıdaki resimde fren  müşürünün nerede olduğu gösterilmiştir. Fren müşürü, yuvasına klipsli olarak geçmiş olabilir ya da bir vidayla tutturulmuş olabilir. Fren müşürü önce yerinden çıkarılır ve daha sonra soketi çıkarılır, uygun özellikteki yeni fren müşürüne soket takılır ve yerine oturtulur.

fren müşürü nerede

Yorumlar

 1. Çok teşekkürler. Faydalandım

  YanıtlaSil
 2. teşekkürler. çok aydınlatıcı oldu.

  YanıtlaSil
 3. El freni müşürü nerededir acaba arac bmw e36 kasa

  YanıtlaSil
 4. Allah ra i olsun cok faydali oldu kendim yaptim saygilar

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Arızalarla ilgili soru ve cevaplar için: https://otomobilteknoloji.blogspot.com.tr/p/oto-arza-soru-ve-cevaplar.html